Quantcast
Channel: Dziewczyna Informatyka » Odżywianie
Viewing all 248 articles
Browse latest View live

Dyniowy piernik (ciasto dyniowe bez glutenu)

0
0

domowy piernik dyniowy

Jesień w pełni. I to w najpiękniejszym wydaniu – ciepłe słoneczko i złoto-brązowe liście wszędzie wokół mnie… Mam nadzieję, że u Was też chociaż przez chwilę jesień pokazała (lub dopiero pokaże) swoje najpiękniejsze oblicze :) Z jesienią kojarzy mi się najbardziej jedno warzywo – dynia! Można z niej przygotować zarówno dania wytrawne, jak i słodkie wypieki. To ciasto, które Wam dzisiaj proponuje może z powodzeniem zastąpić piernik na lekkim, bezglutenowym stole, ale będzie też fajnym ciachem na jesienny wieczory.

Składniki (tortownica o śr.24cm):
ciasto
- 500g puree z dyni (przepis)
- 150g orzechów laskowych lub migdałów
- 120g ksylitolu lub cukru trzcinowego
- 100g komosy ryżowej (można zastąpić kaszą lub mąką jaglaną)
- 80g miękkiego oleju kokosowego
- 6 jajek
- czubata łyżka kakao
- czubata łyżka cynamonu
- łyżka przyprawy korzennej
- łyżeczka sody oczyszczonej
polewa czekoladowa
- 1/3 szklanki mleka
- 2 czubate łyżki kakao
- 2 łyżki ksylitolu lub cukru trzcinowego
- 2 czubate łyżki oleju kokosowego
opcjonalnie
- marmolada lub powidła śliwkowe
- płatki migdałowe lub wiórki kokosowe do posypania

Oddzielamy białka od żółtek. Orzechy mielimy z komosą na mąkę (można użyć gotowych mąk) i odstawiamy. Cukier mielimy na puder, dodajemy do niego żółtka i olej kokosowy – ucieramy przez ok. 2 minuty aż masa będzie kremowa i puszysta. Dodajemy puree z dyni, zmielone orzechy z komosą, kakao, cynamon, przyprawę do piernika i sodą – wszystko miksujemy. Białka ubijamy na sztywną pianę z odrobiną soli i dodajemy do ciasta, delikatnie mieszamy. Dno tortownicy wykładamy papierem do pieczenia a boki smarujemy olejem kokosowym i posypujemy mąką.Ciasto wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 190℃ (dół+termoobieg). Pieczemy 50min, a następnie odstawiamy do ostygnięcia. Gotowe ciasto można przełożyć ulubioną marmoladą lub powidłami śliwkowymi.

Przygotowujemy polewę czekoladową: w rondelku rozpuszczamy olej kokosowy z mlekiem i cukrem. Dodajemy kakao i dokładnie mieszamy aż znikną grudki. Podgrzewamy jeszcze chwilę aż masa trochę zgęstnieje, odstawiamy na 10-15min. Gdy polewa trochę ostygnie mieszamy ją, a następnie wylewamy na cieście. Wierzch ciasta można dodatkowo posypać płatkami migdałowymi lub wiórkami kokosowymi.


Kisiel ananasowy bez cukru

0
0

kisiel ananasowy

Domowy kisiel owocowy to fajny deser lub podwieczorek, zwłaszcza w chłodne wieczory (czy ja Wam kilka dni temu jeszcze nie pisałam, że u nas piękna jesień? odwołuję!). Najczęściej robi się go z czerwonych owoców – truskawek, wiśni, ale wersja z ananasa też jest pyszna! To ciekawa odmiana i nie trzeba dodawać w ogóle cukru, jeśli mamy dojrzałego, słodkiego ananasa.

Składniki (3 porcje):
- 500g ananasa
- 2 szklanki wody
- sok z połowy cytryny
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej

Ananasa blendujemy na mus, a następnie gotujemy z 1,5 szklanki wody i sokiem z połowy cytryny przez ok. 10min. Na koniec ponownie całość blendujemy i dodajemy 2 łyżki mąki ziemniaczanej rozpuszczone w połowie szklanki wody, cały czas energicznie mieszając. Podgrzewamy jeszcze moment do zgęstnienia i przelewamy do miseczek.

Do kisielu można dać np. odrobinę startego imbiru lub laskę wanilii.

Dyniowe leniwe

0
0

dyniowe leniwe

Uwielbiam leniwe! To smak, który nigdy mi się nie znudzi. A to dzięki temu, że staram się przygotowywać je czasami w innych, niecodziennych wariacjach. Dzisiaj przygotowując je zastąpiłam część twarogu gęstym puree dyniowym, które miałam w lodówce i to okazał się być strzał w dziesiątkę! Nawet mąż się zajadał, nie mając pojęcia nawet, że “coś jest z tymi kluskami nie tak” (czyt. są z dynią) :D

Składniki (4-5 porcji):
- 200g gęstego puree z dyni (przepis)
- 150g twarogu
- 200g mąki pszennej lub ryżowej
- 50g mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki płynnego miodu
- jajko

Puree z twarogiem i jajkiem rozgniatamy widelcem a potem zagniatamy z pozostałymi składnikami na stolnicy (mąkę dosypujemy partiami) aż ciasto przestanie kleić się do dłoni. Formujemy kulkę, którą dzielimy na 4 części. Każdą cześć formujemy w wałeczek, który spłaszczamy dłonią, a następnie pod skosem kroimy kluseczki. Leniwe wrzucamy na wrzątek z odrobiną soli, gotujemy kilka minut (leniwe muszą wypłynąć i jeszcze minutkę się pogotować). U mnie na wierzchu obowiązkowo masełko klarowane z bułką tartą (używam bułkę pół na pół ze zmielonym siemieniem), można dodatkowo posypać cukrem.

Hummus z burakiem

0
0

hummus z burakiem

Hummus zna chyba każdy, choć pewnie nie każdy miał ochotę go próbować lub robić samemu. To nie tylko pyszna i zdrowa przekąska, ale też ciekawe rozwiązanie na każdą imprezę (u nas hummus z warzywami zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem). Dzieliłam się z Wami już moim niezawodnym przepisem na ekspresowy hummus i na hummus z suszonymi pomidorami. Dzisiaj przyszła pora na wersję z burakiem!

Składniki:
- 1 puszka ciecierzycy
- 1-2 małe buraki – wcześniej ugotowane i ostudzone
- 3 łyżki pasty sezamowej (tahini)
- 2 ząbki czosnku
- łyżka oliwy z oliwek
- 1/3 szklanki bardzo zimnej wody
- sól
- pieprz

Ciecierzycę odcedzamy z zalewy, a następnie blendujemy z pozostałymi składnikami (buraki można dodawać partiami do uzyskania odpowiedniego dla Was smaku). Zgarniamy masę ze ścianek miksera na dno i blendujemy ponownie, dodając ewentualnie nieco więcej wody do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Thermomix: przepis do wykonania w TM.

Quesadillas – tortille zapiekane z kurczakiem w stylu meksykańskim

0
0

zapiekane tortille

Kto z nas nie lubi czasem zjeść pysznej tortilli faszerowanej mięsem i warzywami? U nas najczęściej pojawiają się one w najprostszej formie, tj. podgrzane placki smaruję domowym sosem (czosnkowym lub musztardowym), na to mix sałąt, pomidor, ogórek, czerwona cebulka i usmażone wcześniej mięso kurczaka. Czasem lubię jednak nieco inne wydanie tortilli, przypominające trochę Qurrito podawane w KFC.

Składniki:
- 4 placki tortilli
- 500g filetów z kurczaka
- duża cebula
- mała czerwona papryka
- kilka pieczarek
- 4 łyżki kukurydzy
- 4 łyżki czerwonej fasoli
- mozzarella
- przyprawy: ostra i słodka papryka, curry, meksykańska, granulowany czosnek

Cebulę kroimy w piórka a paprykę w małą kostkę, a następnie podsmażamy razem na oleju. Dodajemy pokrojone w plasterki pieczarki i jeszcze chwilę podsmażamy. Dodajemy kukurydzę, fasolę i doprawiamy wg uznania. Warzywa odstawiamy na sitku. Mięso drobno kroimy, doprawiamy (u mnie curry, papryka słodka i ostra, czosnek granulowany) i podsmażamy, a gdy będzie gotowe mieszamy z warzywami. Placki tortilli faszerujemy gotowym farszem, posypujemy startą na tarce mozarellą, składamy na pół i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 190°C (góra-dół), dociskając je z góry np blaszką ceramiczną. Pieczemy ok. 10-15min (po 5min ściągamy blaszkę) do momentu gdy tortilla się zarumieni i zrobi chrupiąca. Tortille możecie również przygotować na patelni.

Jaglane tiramisu (bez jajek)

0
0

jaglane tiramisu bez jajek

Kasza jaglana jest niezwykle wartościowym produktem, jednak sporo osób nie ma na nią pomysłu, przez co kasza nie pojawia się często (lub w ogóle się nie pojawia) w ich codziennym menu. Tymczasem jest ona świetną bazą do wielu deserów – budyniów, ciast i innych słodkich smakołyków. Dzisiaj mam dla Was przepis zainspirowany jedną z propozycji Joasi (Trenerka Zdrowej Diety), która jest skarbnicą wiedzy o zdrowym odżywianiu. Jaglane tiramisu bez jajek skradnie Wasze serca i podniebienia!

Składniki (3 porcje):
ciemna masa
- 150g kaszy jaglanej
- 2 czubate łyżeczki kawy rozpuszczalnej (u mnie Inka)
- 2 czubate łyżeczki kakao
- łyżka ksylitolu
- szklanka mleka i szklanka wody (można dać tylko mleko lub tylko wodę) do gotowania kaszy
jasna masa
- 250g chudego twarogu
- 200g jogurtu lub serka homogenizowanego
- 2 łyżeczki żelatyny + niewielka ilośc wody do rozpuszczenia
- miarka białka waniliowego lub śmietankowego (można pominąć, wtedy należy dodać jakiś słodzik lub część jogurtu zamienić na serek homogenizowany waniliowy)
- aromat waniliowy

Kaszę płuczemy i gotujemy na mleku i wodzie (na małym ogniu), dodając pod koniec pozostałe składniki ciemnej masy. Całość blendujemy (można ten krok pominąć) i odstawiamy na chwilę na czas przygotowania jasnej masy. Żelatynę rozpuszczamy i studzimy, a następnie blendujemy z pozostałymi składnikami jasnej amsy. W pucharkach przekładamy na zmianę obie masy, tworząc warstwy. Wierzch można posypać kakao. Tiramisu odstawić na noc (a przynajmniej na kilka godzin) do lodówki (można je jeść na „świeżo”, wtedy można pominąć żelatynę).

Ciasto marchewkowe (bez glutenu, laktozy i jajek)

0
0

marchewkowiec bez glutenu

Szybkie, eksperymentalne ciasto marchewkowe wyszło naprawdę świetne! Na blogu wprawdzie jest już przepis na marchewkowca (albo i nawet dwa?), ale ta wersja dedykowana jest zwłaszcza alergikom, którzy musza ograniczać różne grupy produktów z codziennej diety. W tym cieście nie ma glutenu, nabiału (laktozy) i jajek, czyli jest to ciasto dla osób naprawdę wymagających.

Składniki (tortownica o śr.20-22cm):
- 250g marchewki startej na grubych oczkach
- 200ml mleka roślinnego
- 150g ksylitolu
- 100g oleju kokosowego
- 100g mąki ryżowej lub jaglanej
- 100g mąki kukurydzianej
- 50g mąki ziemniaczanej
- 80g posiekanych orzechów włoskich
- 2 łyżki mielonego siemienia lnianego
- 3 łyżeczki cynamonu
- 2 łyżeczki proszku d/p
- pół łyżeczki gałki muszkatołowej
- pół łyżeczki kardamonu

Wszystkie suche składniki mieszamy w jednej misce. Olej kokosowy podgrzewamy w rondelku z mlekiem i ksylitolem, odstawiamy do ostygnięcia. Dodajemy siemię lniane, mieszamy, a następnie dodajemy marchewkę z orzechami i ponownie mieszamy. Dodajemy suche składniki i mieszamy do ich połączenia się. Gotową masę przelewamy do tortownicy wyłożonej na spodzie papierem do pieczenia i wysmarowanej po bokach olejem kokosowym (można dodatkowo obsypać mąką). Ciasto wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180°C (termoobieg). Pieczemy 40min, a następnie uchylamy drzwiczki piekarnika i pozostawiamy do ostygnięcia.

Ciasto jest wilgotne w środku więc nie ma potrzeby jego przekładania czy robienia polewy. Jeśli jednak macie na to ochotę najlepiej sprawdzi się polewa czekoladowa lub kokosowa bita śmietana oprószona cynamonem (ja wybrałam tę drugą wersję). Warto pamiętać, że dodanie polewy lub kremu będzie się wiązało z włożeniem ciasta do lodówki (ono lepiej smakuje przechowywane w temperaturze pokojowej).

Pasta słonecznikowa z suszonymi pomidorami (wegańska)

0
0

pasta ze slonecznika z suszonymi pomidorami

Pasta ze słonecznika to ciekawa (i w pełni wegańska) alternatywa dla wszelkich kanapkowych smarowideł. Jest nie tylko pyszne, ale przede wszystkim zawiera mnóstwo zdrowych tłuszczy, które muszą znaleźć się w diecie każdego człowieka. Moja dzisiejsza propozycja to pasta z dodatkiem suszonych pomidorów i bazylii – świetnie sprawdzi się na kromce świeżego chleba oraz jako dip do krakersów czy dodatek do świeżych warzywa.

Składniki:
- szklanka (200g) łuskanego słonecznika +1,5 szklanki zimnej wody
- 10 suszonych pomidorów
- 3 ząbki czosnku
- 2-3 łyżki oliwy lub oleju z zalewy od pomidorów
- spora garść świeżej bazylii
- przyprawy: sól, pieprz, słodka lub ostra papryka

Słonecznik zalewamy wodą i odstawiamy na min. 3godz (najlepiej na noc), a następnie odcedzamy i blendujemy na wysokich obrotach z pozostałymi składnikami (najlepiej robić to kilka razy, ściągajac po każdym blendowaniu składniki na dno blendera). Jeśli masa ciężko się blenduje – wystarczy dodać trochę więcej oliwy.

Thermomix: przepis do wykonania w TM.


Chrupiące kakaowe gofry (bez glutenu)

0
0

gofry kakaowe bez glutenu

Chrupiące gofry to nie lada wyzwanie. A jeśli jeszcze dodatkowo chcemy je przygotować na bazie mąk bezglutenowych to pojawia się prawdziwe wyzwanie. Nie wszystkie mąki bezglutenowe nadają się do przygotowania gofrów. Najlepiej wychodzą wg mnie te przygotowane z mąki ryżowej lub jaglanej, zdecydowanie nie polecam kokosowej jeśli nie lubicie się stresować :p Dzisiejsza propozycja to banalnie proste i bajecznie chrupiące gofry z dodatkiem kakao, otrębów i nasion chia – dla mnie idealne!

Składniki (6 małych gofrów):
- 3/4 szklanki (150g) mąki ryżowej (w wersji „glutenowej” można dać pszenną)
- 3/4 szklanki mleka
- 1/4 szklanki dowolnego oleju w formie płynnej
- jajko
- łyżka dowolnych otrębów
- łyżka nasion chia
- łyżka ksylitolu zmielonego na puder (lub cukru pudru)
- czubata łyżeczka kakao
- łyżeczka proszku d/p

Wszystkie składniki mieszamy dokładnie ze sobą i odstawiamy na 20min, aby otręby i chia napęczniały i ciasto zgęstniało (musi być dużo gęstsze niż na naleśniki – jak jest za rzadkie to wystarczy dodać łyżkę mąki kokosowej i jeszcze na chwilę odstawić, mąka szybko wchłonie nadmiar wilgoci). Ciasto wylewamy niezbyt grubą warstwą na rozgrzaną gofrownicę i pieczemy do zezłocenia (u mnie zajęło to ok. 7-8min, ale wszystko zależy od mocy urządzenia*).

Thermomix: przepis do wykonania w TM.

* używam urządzenia 3w1 Tefal Avente

Pesto bazyliowe z czosnkiem i nerkowcami

0
0

pesto bazyliowe

Jak to w dzień wyjazdu do rodziców bywa w porze obiadowej na stole pojawia się danie z cyklu wyjeżdżamy na kilka dni i nie robimy narazie zakupów , czyli generalny przegląd zawartości lodówki i szafek a więc mój ulubiony kuchenny recykling, żeby nic się nie zmarnowało podczas nieobecności. Tak właśnie powstało to pesto bazyliowe. Co ciekawe, akurat gdy dopadł mnie głód zarówno Thermomix, jak i blender, mył się w zmywarce więc przygotowałam je w tradycyjny sposób – w moździerzu. Wyszło super!

Składniki (2 porcje):
- liście z dużego krzaczka bazylii
- 2-3 ząbki czosnku
- garść nerkowców lub orzeszków piniowych (zmielonych)
- 2-3 łyżki oliwy lub oleju (polecam np. ten z suszonych pomidorów)
- 2 łyżki startego drobno parmezanu
- sól, pieprz

Wszystko blendujemy lub ucieramy w moździerzu, a następnie dodajemy do ugotowanego makaronu, mieszamy.

Bezglutenowe gofry z mąki kokosowej – idealne i ekspresowe!

0
0

gofry z maki kokosowej

Niemożliwe nie istnieje!!! Przedstawiam Wam idealne gofry z MĄKI KOKOSOWEJ (tak, tak!)!!! Bez dodatku żadnej innej!! Puszyste, pyszne w smaku i ekspresowe w przygotowaniu, bo nie trzeba nawet białek ubijać. Takie eksperymenty to ją lubię najbardziej! Zachęciłam Was do ich zrobienia? Myślę, że jak dodam jeszcze na koniec, że jedna porcja (3szt) ma zaledwie ~270kcal to od razu polecicie do kuchni je przygotować.

Składniki (2 porcje – 6 średnich gofrów):
- 4 średnie jajka
- 2 czubate łyżki (40g) mąki kokosowej
- czubata łyżka ksylitolu zmielonego na puder (można zastąpić rozgniecionym dojrzałym bananem)
- 6 łyżek dowolnego mleka lub wody

Jajka roztrzepujemy dokładnie z ksylitolem i mlekiem, a następnie dodajemy mąką. Masę mieszamy żeby nie było żadnych grudek i odstawiamy na chwilę. W tym czasie rozgrzewamy gofrownicę. Masa na gofry powinna przypominać gęsty jogurt – jeśli jest zbyt gęsta (mąka kokosowa ekspresowo wchłania wilgoć) to wystarczy dodać więcej mleka. Ciasto wylewamy niezbyt grubą warstwą na rozgrzaną gofrownicę i pieczemy do zezłocenia (u mnie zajęło to ok. 4-5, ale wszystko zależy od mocy urządzenia*).

* używam urządzenia 3w1 Tefal Avente

Pszenno-żytnie chlebki pita

0
0

zytnie chlebki pita

Pszenno-żytnie chlebki pita świetnie sprawdzą się jako zamiennik pieczywa oraz jako pita do zdrowego, domowego burgera. Są proste i szybkie w przygotowaniu. Bardzo dobrze smakują w wersji podstawowej, ale można je wzbogacić też np. o ulubione zioła, np. czosnek i bazylię lub zioła prowansalskie. Co ważne – dobrze smakują również drugiego dnia lekko podgrzane np. w opiekaczu, dzięki czemu będziecie mogli dłużej cieszyć się ich smakiem.

Składniki (4-5szt):
- 160g mąki pszennej*
- 150g mąki żytniej (u mnie grubomielona – typ 2000)*
- 2/3 szklanki lekko ciepłej wody
- paczka suszonych drożdży (8g)
- łyżka oleju
- łyżeczka cukru
- łyżeczka soli

Wszystkie składniki zagniatamy aż ciasto przestanie się lepić do dłoni (mi zajęło to dosłownie moment), przykrywamy i odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce. Ciasto powinno delikatnie wyrosnąć i zrobić się bardziej puszyste (nie urośnie jednak tak jak zwykle pszenne ciasto drożdżowe bo gruboziarnista mąka jest cięższa). Ciasto dzielimy na 4-5 części, z każdej formujemy w dłoniach kulkę i następnie ją spłaszczamy (ja robiłam to dłonią). Pity smażymy w opiekaczu (u mnie zajęło to ok 6-7min**) lub piekarniku (240st, 6-7min) do lekkiego zezłocenia. Po ostygnięciu przekrawamy chlebki na pół.

*można użyć tylko mąki pszennej pełnoziarnistej
** używam urządzenia 3w1 Tefal Avente

Fit rafaello – kokosowe pralinki

0
0

kokosowe pralinki rafaello

Są proste i szybkie w przygotowaniu, mają kremową konsystencję. To super deser zwłaszcza dla miłośników zdrowych tłuszczy, ponieważ większość składników to kokos w przeróżnej postaci. Ja przygotowuję je najczęściej zgodnie z poniższym przepisem, ale możecie go potraktować jako bazę do swoich pralinek i polać je gorzką czekoladą (na wzór bounty) lub dać nieco więcej jogurtu i drobno pokruszony wafel ryżowy (wtedy będą smakować jak princessa kokosowa – dodatkowo będą chrupiące).

Składniki (20 kulek):
- 120g gęstego jogurtu naturalnego
- 50g wiórków kokosowych
- 2 łyżki ksylitolu zmielonego na puder
- 2 łyżki mąki kokosowej
- łyżka oleju kokosowego
- miarka białka naturalnego, śmietankowego lub o smaku waniliowym (można pominąć)
- 2 łyżki pasty kokosowej (można w zamian dać dodatkową łyżkę oleju kokosowego)
- aromat waniliowy
- wiórki kokosowe i odrobina mąki kokosowej do obtoczenia

Olej kokosowy rozpuszczamy (w małym rondelku lub kąpieli wodnej) z pastą kokosową i odstawiamy do ostudzenia, a następnie mieszamy z pozostałymi składnikami. Gdy masa będzie gęsta, formujemy w dłoniach małe kuleczki, które następnie obtaczamy w wiórkach z mąką. Gotowe pralinki wstawiamy do lodówki (30min), gdzie pózniej je przechowujemy.

Można do środka dać dodatkowo kawałek migdała bez skórki.

Naleśniki budyniowe

0
0

nalesniki budyniowe

Te naleśniki to fajna alternatywa dla tradycyjnej wersji. Ciasto jest gotowe dosłownie w minutę, a same naleśniki wychodzą pulchniejsze i bardziej wilgotne, a do tego dzięki dodatkowi budyniu mają ciekawy aromat i smak. Zawarta w budyniu skrobia zapewnia dodatkowo naleśnikom elastyczność, dzięki czemu nie łamią się przy przewracaniu ani przy zawijaniu. Jak dla mnie to naprawdę ciekawa propozycja na szybkie śniadanie lub słodki podwieczorek.

Składniki (4-5szt.):
- 2 jajka
- 100g mąki (u mnie kukurydziana, ale może być tez pszenna lub ryżowa)
- 200ml mleka lub wody
- proszek z jednego budyniu czekoladowego (super są też z waniliowym lub malinowym) bez cukru
- coś do posłodzenia (jak dajecie budyń z cukrem to pomińcie)

Wszystko energicznie mieszamy lub blendujemy żeby nie było grudek. Wylewamy na rozgrzaną patelnię i smażymy jak tradycyjne naleśniki. Podajemy z ulubionymi dodatkami.

Mój ulubiony zielony koktajl

0
0

moj ulubiony zielony koktajl

Zielone koktajle to prawdziwa bomba witaminowa! Warto je pić szczególnie latem, kiedy mamy dostęp do dużej ilości dojrzałych owoców, ale również jesienią świetnie się sprawdzą. Wzmacniają odporność dzięki dużej ilości witamin, pomagają zachować zdrową sylwetkę, a do tego są po prostu bardzo smaczne (mimo nieprzekonującego niektórych koloru). Poniżej wrzucam Wam moją ulubioną wersję green monstera.

Składniki (3-4 porcje):
- 3 jabłka
- 2 pomarańcze
- spora garść szpinaku
- pół pęczka zielonej pietruszki
- 2 szklanki wody
- dla kremowej konsystencji można dać kawałek banana lub mango

Wszystko blendujemy na wysokich obrotach, dodając więcej wody w razie potrzeby – do uzyskania odpowiadającej konsystencji.


Bezglutenowa szarlotka sypana (bez jajek)

0
0

bezglutenowa szarlotka sypana

Szarlotka sypana to chyba najłatwiejsza szarlotka na świecie. Mimo to większość osób, które pierwszy raz spotyka się z tym przepisem ma wątpliwości czy to na pewno ma prawo się udać. Mi samej kiedyś przesypywanie warstwami mąki (wymieszanej z cukrem) z jabłkami wydawało się conajmniej dziwne. Jednak teraz wiem, że to naprawdę się udaje! Co więcej, to ciasto wyjdzie Wam ciemno z większości mąk (poza kokosową i innymi, które są bardzo grubo mielone). Dzisiaj mam dla Was przepis na wersję bezglutenową.

Składniki (tortownica o śr. 24cm):
- 1,5kg jabłek (waga po obraniu i usunięciu gniazd nasiennych)
- szklanka (210g) mąki ryżowej
- szklanka (150g) mąki kukurydzianej
- 3/4 szklanki (200g) ksylitolu
- 120g bardzo zimnego masła
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 4 łyżeczki cynamonu
- łyżeczka proszku d/p
- opcjonalnie: cukier waniliowy i/lub aromat migdałowy
- do posypania: płatki migdałowe

W dużej misce mieszamy razem mąki, ksylitol, proszek do pieczenia i cukier waniliowy z aromatem (jeśli używacie). Gotową mieszankę dzielimy na trzy równe części. Jabłka ścieramy na tarce na grubych oczkach i mieszamy z cynamonem (jeśli Wasze jabłka są bardzo wilgotne, warto zostawić je na chwilę na sitku a potem delikatnie odcisnąć w dłoniach lub wymieszać łyżką, żeby nadmiar soku spłynął przez otwory w sitku), a następnie całość dzielimy na dwie równe części. Spód tortownicy wykładamy papierem do pieczenia, boki smarujemy masłem lub olejem kokosowym, a następnie delikatnie wysypujemy mąką. Do tortownicy wysypujemy po kolei (każdą partię staramy się równo rozłożyć): mieszankę suchych składników, jabłka, znowu mieszankę suchych składników i jabłka, a na koniec wysypujemy ostatnią część suchych składników. Na wierzch ciasta ścieramy cienko masło, równo rozkładając je po całej powierzchni. Posypujemy płatkami migdałowymi. Gotowe ciasto wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 190℃ (dół+termoobieg). Pieczemy 50min, a następnie odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.

Thermomix: przepis do wykonania w TM.

Krem ziemniaczano-porowy

0
0

krem z ziemniakow i pora

Większości osób ziemniaki kojarzą się jedynie jako dodatek do dania głównego. Najczęściej jemy je gotowane w wodzie, pieczone w piekarniku lub robimy z nich pyszne, chrupiące placki. Tymczasem ziemniaki są też świetną bazą dla jednej z moich ulubionych zup, czyli kremu ziemniaczano-porowego. Jest bardzo prosty i szybki w przygotowaniu, a zarazem dość zaskakujący w smaku. Ja osobiście go uwielbiam!

Składniki (4 porcje):
- 0,5kg ziemniaków
- 1 duży por
- duża cebula
- ząbek czosnku
- 1l bulionu
- łyżka masła klarowanego
- sól, pieprz, gałka muszkatołowa

W dużym garnku podgrzewamy masło. Pora oczyszczamy z grubych, zielonych liści, płuczemy i kroimy na plasterki. Ziemniaki i cebulę obieramy, a następnie kroimy z kostkę (cebulę drobno, ziemniaki można w dużą, nieregularną kostkę) i wrzucamy na rozgrzane masło. Dodajemy pora i czosnek, całość podsmażamy ok. 5min mieszając od czasu do czasu. Dolewamy bulion, ustawiamy średni ogień i gotujemy ok. 15min aż warzywa będą miękkie. Doprawiamy do smaku, a następnie całość blendujemy na gładki krem.

Zupa świetnie smakuje z prażonymi pestkami dyni i/lub słonecznika, grzankami oraz – dla fanów tłustości – chrupiącymi chipsami z boczku.

Domowa przyprawa do piernika (przyprawa korzenna)

0
0

domowa przyprawa do piernika

Zbliżają się święta, ale zanim święta to jeszcze będą Mikołajki. Jeśli nie wiecie co podarować z tej okazji swoim bliskim to myślę, że słoiczek domowej przyprawy korzennej będzie wyjątkowym prezentem. Ja uwielbiam takie praktyczne, samodzielnie przygotowane prezenty (i dawać, i dostawać). Podczas jej przygotowywania w całym domu unosi się intensywny, korzenny aromat świeżo zmielonych przypraw.

Składniki (mały słoiczek):
- 4 laski cynamonu, zamiennie 4 łyżeczki mielonego
- 2 łyżeczki mielonego imbiru
- łyżeczka gałki muszkatołowej
- łyżeczka goździków
- łyżeczka mielonego kardamonu
- pół łyżeczki ziaren czarnego pieprzu
- pół łyżeczki nasion ziela angielskiego
- 2 gwiazdki anyżu
- opcjonalnie: łyżeczka naturalnego kakao dla intensywniejszego koloru

Wszystko razem mielimy na najwyższych obrotach, a następnie przekładamy do małego, suchego, szklanego słoiczka i szczelnie zamykamy.

Thermomix: przepis do wykonania w TM.

Pomidorowy piernik świateczny

0
0

pomidorowy piernik swiateczny

Co roku obiecuję sobie, że zacznę już w listopadzie wrzucać dla Was nowe świąteczne przepisy. Niestety co roku się z tym nie wyrabiałam i tym razem mam naprawdę nadzieję to zmienić, dlatego już powoli publikuję dla Was świąteczne przepisy (część z tych postów przygotowałam już rok temu, nie pytajcie jednak czemu nie pojawiły się na blogu, bo sama nie wiem). A skoro podałam Wam już przepis na domowa przyprawę do piernika, to teraz pora na propozycje jej wykorzystania. I tak też dzisiaj proponuję pomidorowy piernik. Tak, tak, pomidorowy, dobrze przeczytaliście! Będziecie (pozytywnie) zaskoczeni :)

Z racji tego, że wśród Was są różne grupy osób – niektórzy szukają zdrowych wersji tradycyjnych wypieków, inni ciast zgodnych z ich dietami eliminacyjnymi, a jeszcze inni szukają np. wypieków bezglutenowych, ale niekoniecznie fit (czyt. np z cukrem a nie z ksylitolem), dlatego postaram się Wam od razu podać zamienniki poszczególnych produktów, żeby każdy mógł ten przepis dopasować do swoich potrzeb.

Składniki (mała keksówka o wym. dna 8x22cm):
- 350g mąki (pszennej/pełnoziarnistej lub w wersji bezglutenowej mix ryżowej lub jaglanej, kukurydzianej i 2-3 łyżek ziemniaczanej)
- 210g krojonych pomidorów z puszki
- 130g ksylitolu/cukru trzcinowego/cukru
- 80g płynnego oleju (kokosowy/słonecznikowy/rzepakowy)
- średni, dojrzały banan
- 2 łyżki przyprawy do piernika
- czubata łyżka naturalnego kakao
- łyżeczka proszku d/p
- pół łyżeczki sody oczyszczonej

Pomidory, olej, banana i cukier blendujemy razem na gładką masę, a następnie mieszamy dokładnie z pozostałymi składnikami do uzyskania gęstej, ale jednolitej masy o ciemnobrązowym kolorze (ja zrobiłam to również w blenderze – w moim przypadku w Thermomixie – bo masa jest lekko elastyczna i pod koniec ciężej się ją miesza. Gotowe ciasto przekładamy do foremki wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 190℃ (dół+termoobieg). Pieczemy 45min (lub nieco dłużej w razie potrzeby – do suchego patyczka). Odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.

Gotowy piernik można przełożyć marmoladą albo powidłami i/lub polać polewą (1,5 łyżki płynnego oleju kokosowego + łyżka płynnego miodu + 2 łyżki kakao).

Thermomix: przepis do wykonania w TM.

Uprzedzając, na pewno liczne, pytania – nie czuć w smaku pomidorów ;)

Pasta jajeczna z brokułem

0
0

pastajajecznazbrokulem

Pasta jajeczna pojawia się często na naszym stole, bo jest szybka i smaczna. Do tej pory robiłam ją z dodatkiem niewielkiej ilości cebuli i łyżeczką musztardy – taki sposób proponują w wersji pasty jajecznej na Thermomix i jak dla mnie to świetny pomysł, mimo że początkowo wydał mi się on conajmniej dziwny. Kolejnym fajnym wariactwem na temat pasty jajecznej jest dodatek brokuła, który ożywia nie tylko jej smak, ale również kolor.

Składniki:
- 4 jajka ugotowane na twardo
- kilka dużych różyczek brokuła, wcześniej ugotowanych i ostudzonych
- pół cebuli
- czubata łyżka gęstego jogurtu
- łyżeczka majonezu (można pominąć)
- sól i pieprz do smaku

Cebulę kroimy w drobną kosteczkę, a następnie wrzucamy do rozdrabniacza lub blendera i powoli miksujemy z pozostałymi składnikami na dość niskich obrotach, stopniowo zwiększając obroty tak aby uzyskać pastę o odpowiadającym nam stopniu rozdrobnienia (my wolimy jak kawałki jajka i brokuła są wyczuwalne). Doprawiamy do smaku.

Thermomix: przepis do wykonania w TM.

Viewing all 248 articles
Browse latest View live